Преподобна Параскева – Петковден

На 27.10.2016 година, кога го прославуваме споменот на преподобната Параскева Епиватска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во храмот на Света Петка во Куманово. На Светата Литургија, верниот… Повеќе »

Петковден

Вечерна богослужба во храмот на света Петка во Бедиње

На 26.10.2016 година, кога го прославуваме споменот на преподобната Параскева Епиватска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. д-р Јосиф служеше Вечерна богослужба во храмот на Света Петка во Куманово.

Св. Параскева, вечерна богослужба

Покров на Пресвета Богородица

Средба со Блаженејшиот Архиепископ г. Анастасиј

Шеснаесетта недела по Педесетница

Промовирана книгата „’Несвети, а свети’ и други раскази“ од Епископот Тихон

Промоција на македонското издание на „Несвети, а свети“ на Епископот Тихон Шевкунов

Воздвижение на Чесниот Крст

Ресурси »

Катихизис »

Библиотека »

Молитвеник »

Актуелно »